Praksa pomeranja kazaljki na satu nekada je bila opravdavana ekonomskim razlozima, jer se smatralo da će se produženjem dana uštedeti energija.
Ipak, poslednjih godina se sve više diskutovalo o tome koliko je ona postala nepraktična i suvišna, a kao jedan od glavnih razloga za njeno ukidanje navodile su se zdravstvene tegobe koje pomeranje kazaljki na satu može da ima na ljude i šok koji izaziva u organizmu.
Rusija je pomeranje računanja vremena ukinula još 2011. godine, a sada je i Evropska unija zvanično odlučila. Iako će se pomeranjem kazaljki na satu u nedelju preći na letnje računanje vremena, sve zemlje članice će do 2021. prestati sa ovom praksom. Istraživanje Evropske komisije, koje je uključilo 4,6 miliona Evropljana, pokazalo je da je 84% njih bilo za ukidanje. Ipak, svaka od zemalja članica će morati da odluči da li će zadržati letnje ili zimsko računanje vremena, a preporuka Evropskog parlamenta je da bi susedne zemlje trebalo da se međusobno usklade, kako bi omogućile normalno funkcionisanje jedinstvenog tržišta EU./travel.rs/
Poslovnidnevnik.ba