Dug za poticaje naslijeđen iz ranijih godina stvara velike probleme u poljoprivredi i nameće se potreba za saniranjem ovog duga izvan redovnih planiranih sredstava za poljoprivredu u budžetu Federacije BiH, poručio je ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić.
Dom naroda Parlamenta Federacije BiH odobrio je 15. decembra 2016. godine Nacrt budžeta Federacije BiH za 2017. godinu. U ovom prijedlogu koji treba proći javnu raspravu predviđeno je 65,7 miliona KM za poticaje u poljoprivredi.
Međutim, ova sredstva nisu dovoljna da bi se izmirile nagomilane obaveze. Naime, dugovi prema poljoprivrednicima iz ranijeg perioda već dvije godine opterećuju Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Po stupanju na dužnost 1. aprila 2015. godine ministar Dedić je zatekao dugove od cca 50 miliona KM.
U proteklom periodu kroz naknadne kontrole i provjere kao i izmirenja dijela dugovanja, dug je smanjen na cca 20 miliona KM.
Ministar Dedić smatra da se dugovanja iz ranijeg perioda trebaju razdvojiti od redovnih poticaja u budžetu te očekuje da poslanici i delegati prilikom razmatranja budžeta FBiH za narednu godinu podrže mogućnost revolving kredita kod Razvojne banke, radi osiguranja redovnosti mjesečne isplate poticaja u poljoprivredi.
„Krajnji cilj je da sredstva planirana u Nacrtu budžeta za 2017. godinu od 65,7 miliona KM budu usmjerena isključivo za poljoprivrednu proizvodnju u narednoj godini i podršku kapitalnim investicijama, što bi uveliko pomoglo poljoprivrednicima“, istakao je Dedić.
Dodao je da će se novim softverskim rješenjem za obradu novčanih poticaja u poljoprivredi uspostaviti moderan informacioni sistem kojim će se povećati efikasnost, ekspeditivnost i transparentnost, te uz otvaranje kreditne revolving linije kod Razvojne banke Federacije BiH obezbijediti mogućnost redovnih mjesečnih isplata poticaja.
„Na taj način mogli bismo očekivati da se uz isplate plaća budžetskim korisnicima isplaćuju i poticaji poljoprivrednim proizvođačima, a Ministarstvo bi obezbijedilo sredstva za plaćanje kamata po ovoj revolving liniji“, rekao je Dedić.
Poljoprivredni sektor i prateća proizvodnja od ključne su važnosti za svaku državu, pa tako i za entitet Federaciju BiH. Stoga se nameće potreba konačnog izmirenja obaveza po ranijim dugovanjima kako bi se sa finansijske strane rasteretio ovaj sektor, ali i resorno ministarstvo.
Dedić je pozvao na zajednički angažman izvršne i zakonodavne vlasti kako bi se navedena rješenja usvojila prilikom donošenja Budžeta Federacije BiH za 2017. godinu te time pružila veća sigurnost i povjerenje kod poljoprivrednih proizvođača kao i bolji preduslovi za razvoj poljoprivrede.
Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije Bosne i Hercegovine