Ohrabrujući podaci Direkcije za ekonomsko planiranje Bosne i Hercegovine pokazuju evidentniji napredak domaće ekonomije u svim poljima.
Ekonomski analitičari ocijenili su da kompanije, koje su se prilagodile lošem poslovnom ambijentu, sada više proizvode i izvoze. Na rast ekonomije naše zemlje snažno je utjecao i oporavak eurozone kao i zemalja CEFTA-e, koje su najvažniji vanjskotrgovinski partneri Bosne i Hercegovine.
Najveći izvoznici
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, koji su dostavljeni Faktoru, o deset najvećih uvoznika i izvoznika u 2015. godini, i dalje kod uvoza prednjače prerađivači nafte.
Najveći uvoznik u BiH je Optima Grupa iz Banje Luke, slijede je Holdina Sarajevo, GIKIL Lukavac, Prevent Visoko, Arcelor Mittal Zenica, Aluminij Mostar, Petrol BH Company Sarajevo, BIMAL Brčko, CIMOS TMD Gradačac i Fabrika obuće Sportek Kotor Varoš.
Najveći izvoznici u 2015. godini su: Arcelor Mittal, Prevent Visoko, Aluminij Mostar, Alumina Zvornik, Sisecam Soda Lukavac, GIKIL Lukavac, Bimal Brčko, Optima Grupa Banja Luka, Borac Export-Import Travnik i CIMOS TMD Gradačac.
U periodu siječanj/januar-studeni/novembar ove godine, uvoz je iznosio 14,1 milijardu KM i bio je manji za 1,93 posto u odnosu na isti period prošle godine, podaci su Vanjskotrgovinske komore BiH.
Istovremeno, izvoz je bio veći za 3,37 posto i iznosio je 8,48 milijardi KM.
Profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu Muris Čičić, ocijenio je za Faktor da ohrabruje oživljavanje gospodarske aktivnosti i izvoza.
– Ovo pokazuje koliko smo vezani na europska tržišta. Kako se oporavljaju tržišta, tako i naši izvoznici odmah to osjećaju i vidi se po njihovim rezultatima – kazao je Čičić.
Navodi da postoje stavke koje ćemo uvijek značajno uvoziti.
– Nažalost, nemamo nafte i naftnih derivata i prisiljeni smo ih uvoziti, kao i ogroman broj automobila. Kada je riječ o izvozu, Borac uglavnom radi lohn poslove odnosno izvozi „ruke“ za naručioca. CIMOS je primjer uspješne firme koja se digla iz pepela, zahvaljujući ljudima poput Fadila Novalića, i godinama ostvaruje odlične rezultate– naveo je naš sagovornik.
Snalažljivost gospodarstvenika
Izvršni direktor Udruženja ekonomista SWOT Saša Grabovac za Faktor kaže da ohrabruju podaci rasta prerađivačkog sektora.
– To je plod snalažljivosti, umijeća i napornog rada naših proizvođača kako bi se uspjeli probiti na europsko tržište. Dobro bi bilo kada bi se država počela više oslanjati na energente koje možemo sami proizvoditi poput hidroenergije i termoelektrana – smatra Grabovac.
Komora
poslovnidnevnik.ba