Najvažnije na dnevnom redu
Na sastanku na vrhu EU-a i zapadnog Balkana u Brdu kod Kranja, kojemu je slovensko predsjedništvo Vijeća domaćin, okupit će se čelnici i čelnice:
- država članica EU-a
- šest partnera sa zapadnog Balkana: Albanije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Republike Sjeverne Makedonije i Kosova*.
Sastankom na vrhu predsjedat će predsjednik Europskog vijeća Charles Michel. Predsjednik Michel i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predstavljat će EU.
Sastanak na vrhu dio je EU-ova strateškog angažmana sa zapadnim Balkanom, u skladu sa Strateškim programom za razdoblje 2019. – 2024. Prethodili su mu sastanci na vrhu EU-a i zapadnog Balkana održani 2018. u Sofiji i 2020. putem videokonferencije u Zagrebu.
Program sastanka na vrhu
Sastanak na vrhu sastojat će se od plenarne sjednice, nakon koje će uslijediti sjednica rezervirana za čelnike.
Glavne teme rasprava bit će:
- ponovno potvrđivanje europske perspektive zapadnog Balkana, koja je u zajedničkom strateškom interesu i zajednički je strateški izbor
- razvoj naše suradnje i društveno-gospodarski oporavak regije u kontekstu aktualne pandemije bolesti COVID-19
- provedba gospodarskog i investicijskog plana u kojem se utvrđuje opsežan paket ulaganja, kojim će se ostvariti održiviji i zeleniji rast usmjeren na ljude obilježen višim stupnjem digitalizacije, i od kojeg će koristi imati i regija i Europa u cjelini
jačanje regionalne suradnje
razmatranje daljnje suradnje u političkim i sigurnosnim pitanjima od zajedničkog interesa.
Tijekom plenarne sjednice čelnicima će se pridružiti predstavnici Europske investicijske banke, Europske banke za obnovu i razvoj, Svjetske banke i Vijeća za regionalnu suradnju.
Očekuje se da će na kraju sastanka čelnici EU-a donijeti izjavu, a čelnici sa zapadnog Balkana bit će pozvani da se usuglase s njome.
Gospodarski i investicijski plan vrijedan 30 milijardi eura
EU je glavni politički, gospodarski i trgovinski partner zapadnog Balkana. EU toj regiji pruža dosad nezabilježenu financijsku potporu, a tijekom sljedećih sedam godina za nju će mobilizirati približno 30 milijardi eura.
EU će osigurati bespovratna sredstva u iznosu od 9 milijardi eura u okviru deset vodećih ulagačkih inicijativa. Na taj se način gospodarskim i investicijskim planom nastoji:
- stimulirati dugoročan gospodarski oporavak
- ubrzati zelenu i digitalnu tranziciju
- poduprijeti regionalnu suradnju
- potaknuti približavanje EU-u.
- Gospodarskim i investicijskim planom ujedno će se privući javna i privatna ulaganja, uz potporu jamstva za zapadni Balkan, kojim bi se moglo mobilizirati 20 milijardi eura.
Zajednička odgovornost
Ulaganja u okviru gospodarskog i investicijskog plana trebala bi poslužiti kao pokretač pozitivnih promjena na zapadnom Balkanu. No to će biti održivo samo ako sve strane zajedno ulože napore.
Stoga je EU-ova potpora povezana s konkretnim napretkom u području vladavine prava, društveno-gospodarskih reformi i poštovanja europskih vrijednosti, pravila i standarda.
Odgovor na COVID-19 u regiji
EU je mobilizirao paket vrijedan dosad nezabilježene 3,3 milijarde eura u korist zapadnog Balkana radi potpore zdravstvenom sektoru i društveno-gospodarskom oporavku te radi pružanja pomoći putem Europske investicijske banke, kao i makrofinancijske pomoći.izvor/europskovijeće/
Poslovnidnevnik.ba