Kineski naučnici uspeli su da preko optičkih vlakana teleportuju objekat sa Zemlje na više od 480 kilometara udaljen satelit “Micijus”
U roku od 32 dana u svemir su poslali na milione fotona i ostvarili teleportaciju u 911 slučajeva.
Kvantna teleportacija podrazumeva prenos informacija sa jedne uparene čestice na drugu, a pri tome se uvodi i trec´a čestica, koja se uplic´e s jednom od onih iz originalnog para tako da njen par preuzima stanje trec´e čestice.
Naučni novinar u Institutu za fiziku Slobodan Bubnjević za Sputnjik objašnjava da vec´ nekoliko decenija fizičari kroz intrigantne eksperimente potvrđuju jednu osobinu kvantnih čestica koju popularno zovemo kvantna teleportacija.
– Reč je o tome da kvantni objekti imaju neka svojstva koja nama nisu intuitivno bliska i sasvim jasna, da je zapravo kada mi ne gledamo moguc´e preneti jedno stanje nekog sistema na neko drugo mesto trenutno, bez transfera. Ta stvar začuđuje, ali i pokrec´e i motiviše fizičare čitav vek – kaže Bubnjević.
Kvantna teleportacija zapravo podrazumeva prenos jednog sistema na drugo mesto.
Na početku su u eksperimentima prenosi vršeni na nekoliko metara, pa na nekoliko desetina metara, zatim na nekoliko kilometara, a kineski naučnici su, sa kvantnom teleportacijom u svemir, zapravo učinili da eksperiment uspe na tako velikom rastojanju.
– To je veoma značajan uspeh za eksperimentisanje u kvantnoj mehanici. S druge strane, u naučnom smislu ne donosi mnogo toga novog koliko u smislu postavljanje jednog novog rekorda – ocenjuje Bubnjević.
On napominje da je bitno istaći da kvantna teleportacija nije teleportacija koju zamišljamo po iskustvu naučno-fantastičnih filmova i romana.
– U ovom trenutku nivo znanja u fizici je takav da je nemoguće preneti materijalne objekte ovom metodom s mesta na mesto iz prostog razloga što kad imate informaciju da se nešto dešava, tada se taj fenomen ne događa. Reč je zapravo o teleportaciji svojstava objekata.
Naš sagovornik objašnjava da su objekti u kvantnom svetu izuzetno mali, mnogo manji nego oni na koje smo navikli.
– Ti objekti imaju druga svojstva, drugačije se ponašaju i opisani su naukom koja se zove kvantna mehanika. Imaju osobinu da, kada se dva takva objekta nalaze u koherenciji i u istom stanju, kada jedan objekat menjate, drugi, koliko god bio daleko, prelazi u isto to stanje u kom je njegov parnjak. Trenutno se stanje jednog objekta prenosi na stanje drugog. Ali u kvantnoj mehanici, kad uradimo eksperiment i vidimo u kakvom je stanju ovaj objekat, vec´ smo narušili koherenciju i izgubljena je veza između ta dva objekta. Zapravo, onda kad pogledamo, to se više ne događa – kaže Bubnjević.
Prilikom kvantne teleportacije događa se trenutni prenos informacije, što u nekom smislu narušava jedan od osnovnih postulata da je brzina svetlosti najveća moguća brzina.
– Stvar je u tome da kada hoćete da znate da je došlo do promene morate da pošaljete dodatnu informaciju. Tako da, tehnički, u praksi nema trenutnog prenosa, ali taj fenomen postoji.
To je jedna neobična pojava u kvantnoj mehanici koja je nakon nekoliko decenija eksperimentisanja počela da se primenjuje i u praksi. Na osnovu tih osobina u kvantnoj kriptografiji omoguc´ena je zaštita podataka koja je praktično neprobojna.
Imajući u vidu da je kvantna mehanika naučna disciplina koja rapidno napreduje, nije nemoguće da će u budućnosti sve krenuti u nekom smeru koji bi ličio na pravu teleportaciju iz SF filmova.
Informer/Poslovnidnevnik.ba