Centri civilnih inicijativa pozivaju političke stranke na svim nivoima da intenziviraju međusobne kontakte i razgovore o mogućim koalicijama, kako se dragocjeno vrijeme ne bi nepotrebno gubilo, na štetu građana. Insistirajući, pritom, da se vlast ne uspostavlja na “matematičkom” nego na programskom principu.
Odnosno, da se ne vrši podjela vlasti između koalicionih partnera i uspostavljaju vlade čijim će se ministarstvima upravljati iz stranačkih centrala, nego da se kreiraju transparentni programski ciljevi na kojima će vlast zajednički raditi.
Centri civilnih inicijativa pozivaju nadležne organe (SIPU i tužilaštva) da prompno reaguju na sve potencijalne slučajeve političke korupcije, u procesu postizbornog konstituisanja vlasti, kako bi ta vlast imala stvarni izborni legitimitet.
Uspostavljanje vlasti na političkoj korupciji, tzv. “kupovanjem poslanika”, direktan je atak na demokratiju, prevara građana i rušenje institucija sistema, kroz širenje nepovjerenja u njihovu legalnost i legitimnost. I, samim tim, krivično je djelo.
Masovnost napuštanja stranaka na čijim su listama ušli u skupštine, od strane poslanika u proteklom mandatu i pojedini slučajevi formiranja vlada za koje je u javnosti stvoreno uvjerenje da su neupitni rezultat korupcije, a koji od strane nadležnih organa nikad nisu istraženi i procesuirani, krajnje su zabrinjavajući. I, s obzirom na muk s kojim su propraćeni od tih organa, izazivaju sumnju u projektovanu nezavisnost policijsko-sudskog aparata od političkog uticaja. Takvi slučajevi, naime, kad god se pojavi sumnja u njihovo postojanje, moraju biti detaljno i brzo istraženi a o rezultatima istrage javnost u potpunosti upoznata. I, naravno – moraju biti strogo sankcionisani, ukoliko se sumnje u korupciju potvrde.
Dakle – politička korupcija se ne smije tolerisati.
Protiv nje se mora boriti.
CCI
Poslovnidnevnik.ba