Odmor na njemačkoj obali
Nijemci vole putovati, no još uvijek za mjesto odmora najradije odabiru vlastitu zemlju. Ljeti su omiljeni ciljevi na Sjevernom moru i Baltiku. Predstavljamo 10 najposjećenijih njemačkih kupališta.
Heiligendamm – “Bijeli grad na moru”
Nijemci vole putovati, no još uvijek za mjesto odmora najradije odabiru vlastitu zemlju. Ljeti su omiljeni ciljevi na Sjevernom moru i Baltiku. Među najpopularnijima je baltičko kupalište Heligendamm. Sagrađeno 1793. ovo kupalište, sastavljeno od niza bijelih vila smještenih uz pješčanu plažu, slovi i kao najstarije njemačko kupalište. 2007. ovdje je održan i samit G8 zemalja.
Norderney
Nešto mlađe kupalište je ono na otoku Norderneyu u Sjevernom moru. 1830. ovaj otok je postao omiljeno ljetovalište plemićke loze Hannover, čiji su pripadnici od 1714. do 1901. vladali i Engleskom. Okrunjene glave privukle su i ostale aristokrate na ovaj maleni otok.
Hiddensee
Početkom 20. stoljeća kupališta na sjeveru su počela privlačiti i umjetnike. Posebno je tihi baltički otok Hiddensee svojom atmosferom privukao mnoge kreativce od kojih je najpoznatija kiparica Käthe Kollwitz. Još dan danas se vodi računa o tomu da Hiddensee ostane miran tako da su na njemu automobili zabranjeni.
Ahlbeck
Najistočnije njemačko kupalište Ahlbeck nalazi se na otoku Usedomu i poznato je po svom raskošno izgrađenom molu iz 1889. godine. Mnoge molove i građevine na njima izgrađene na prijelazu s 19. na 20. stoljeće odlikuje mješavina neogotike, klasicizma, secesije i neobaroka a ovaj novi stil se u Njemačkoj naziva i kupališna arhitektura.
Heringsdorf
Također na Usedomu je smješteno i kupalište Heringsdorf, gdje se nalazi i najduži mol koji seže čak 508 metara u Baltičko more. Ovdje se od 1925. nalazi i najstarija radionica za izradu još jednog tipičnog motiva njemačkih kupališta: klupa za plažu načinjenih od vrbinog pruća.
Travemünde
Redovne brodske linije prema Kopenhagenu, Rigi i Sankt Petersburgu načinile su od kupališta Travemünde još u 19. stoljeću omiljeno ljetovalište. U kasinu otvorenom 1833. sreću su okušali mnogi Rusi a među njima je navodno bio i Fjodor Dostojevski. Ne u kasinu nego na plaži, vrijeme je kasnije provodio i Franz Kafka. Plaže na Baltiku su zbog svoje plićine omiljene i kod obitelji s djecom.
Sankt Peter-Ording
Morsko kupalište Sankt Peter-Ording na Sjevernom moru je poznato po svojim dugim plažama i sojenicama. No ove specifične građevine na drvenim gredama nisu jedina posebnost ovog kupališta: ovdje se nalazi i jedina sumporna kupelj na njemačkoj obali.
Sellin
Zbog svojih pitoresknih vila na plaži, Sellin je među najljepšim kupalištima na baltičkom otoku Rügen. Uvala u kojoj se nalazi Sellin je okružena liticama i stoga dobro zaštićena od vjetrova. Na kraju glavnog mola u ovom gradiću nalazi se i podvodna gondola iz koje posjetitelji mogu proučavati podvodni svijet Baltičkog mora.
Kampen
Svoj prvi procvat sjevernomorsko ljetovalište Kampen na popularnom otoku Syltu doživjelo je u dvadesetim godinama prošlog stoljeća. Ubrzo se ovo malo mjesto pretvorilo u okupljalište svjetskog jet-seta a to je manje-više potrajalo i do danas. No osim faktora „vidjeti i biti viđen“ Kampen nudi i duge plaže s bijelim pijeskom.
Kühlungsborn
Kühlungsborn na obali savezne pokrajine Mecklenburg-Vorpommern osim tipične kupališne arhitekture, široke promenade uz samu obalu i impresivnog mola, nudi još jednu atrakciju: uskotračnu povijesnu željeznicu koja ovo mjesto povezuje s druga dva ljetovališta: Heiligendammom i Bad Doberanom. „Kupališni vlakić“, popularno zvan „Moll“, je u prometu već preko 100 godina./MiriamLenz/
Poslovnidnevnik.ba