Najveća privatna kompanija u Hrvatskoj, zbog agresivnog širenja koje je financirano zaduživanjem, posljednjih godina se pretvorila u financijski tempiranu bombu koja bi uskoro mogla eksplodirati.
Iako se donedavno hrvatska javnost o situaciji u Agrokoru mogla informirati uglavnom putem pisanja Index-a ili stranih medija, dok su ostali priču ignorirali ili pokušavali ublažiti dramatičnost situacije, dovoljno je bilo pogledati kretanje Todorićevih obveznica na međunarodnim tržištima, kako bi se shvatilo da su ulagači-vjerovnici potpuno izgubili povjerenje.
Cijena Agrokorove obveznice od druge polovice siječnja potonula je, s više od 100 posto nominalne cijene, na samo 65 posto, što sugerira default – situaciju u kojoj kompanija ne može izvršavati svoje financijske obveze prema vjerovnicima.
Kretanje cijene obveznice Agrokora s dospijećem 2019. godine
Pad je krenuo nakon što je Agrokor otkazao sindicirani zajam s dospijećem u rujnu 2019. godine, u koji su bile uključene banke BDP Paribas, Credit Suisse, Goldman Sachs i JP Morgan.
Kredit je bio dio šireg programa financiranja kojim je osigurano produljenje dospijeća kratkoročnog duga u iznosu od 500 milijuna eura za dvije do tri godine.
Jučer je reagirala i zagrebačka burza te je došlo do oštrog pada dionica Jamnice. Doduše, Jamnica je u posljednje vrijeme imala snažan rast, što se može tumačiti špekulacijama o prodaji te kompanije, no jučer se trend preokrenuo te je cijena pala za više od 5 posto. Tako je cijena dionice Jamnice jučer završila na 150 tisuća kuna.
Kretanje dionice Jamnice d.d. (Izvor: ZSE)
Pala je i dionica Leda koja posljednjih mjeseci ima silaznu putanju. Jučer je završila na 8.999,98 kuna, što predstavlja pad od 3,23 posto.
Kretanje dionice Ledo d.d. (Izvor: ZSE)
izvor/Index/