Home / Vijesti / BiH / INTERVIEW 20 -Dragan Mektić Ministar sigurnosti BiH

INTERVIEW 20 -Dragan Mektić Ministar sigurnosti BiH

U otvorenom razgovoru sa urednicom Sanelom Prašović Gadžo na samom početku emisije Dragan Mektić govorio je o tome kako ocjenjuje sigurnosnu situaciju u BiH:
„Mi smo na sjednici Savjeta ministara imali na dnevnom redu, raspravljali i razgovarali o informaciji o stanju bezbijednosti u BiH za 2015. godini u kojoj smo imali na raspolaganju sve statističke pokazatelje po bezbijednosnim oblastima i sve parametre na osnovu kojih smo mogli analizirati, cijeniti i procijeniti ukupnu bezbijednosnu situaciji u BiH. I prije nego što je informacija bila na Savjetu ministara u toku same izrade te informacije mi smo u Ministarstvu analizirali čitavu tu situaciju i moje mišljenje da analizirajući neke prethodne godine nije došlo do značajnijeg pogoršanja ukupne bezbijednosne situacije u BiH, ali ni do nekog znatnijeg poboljšanja bezbijednosne situacije u BiH. S obzirom na sve te pokazatelje i sve ocjene, mislim  da bismo trebali pružiti više bezbijednosti našim građanima, da bi trebali napraviti jedno bolje bezbijednosno stanje unutar BiH posebno sa aspekta izvršenja nekih teških krivičnih djela koji se tiču lične i imovinske sigurnosti naših građana. Nakon parlamentarne rasprave po pitanju ove informacije zajedno sa svim bezbijednosnim agencijama pokušat ćemo dogovoriti  kroz određene strategije i akcione planove neke mjere na poboljšanju cjelokupne situacije. Želim da kažem da pojedini bezbijednosni izazovi, ali koje možemo mi karakterisati i govoriti o njima, o terorizmu, odnosno o korupciji u BiH, mislim da možemo postići daleko više, posebno kada je u pitanju korupcija s obzirom da korupcija direktno utiče na ekonomski razvoj, na standarde, na životne uslove i egzistenciju građana.“

Na upit urednice Sanele Prašović Gadžo da li će biti u poziciji poduzeti nešto konkretno kada je riječ o korupciji, Dragan Mektiće je rekao:
„Mi moramo da napravimo tu jedan sistem koji će stvoriti jedan ambijent. Moje mišljenje je krajnje iskreno, mislim da mi još uvjek ne želimo da stvorimo jedan politički ambijent i da sami sebi kažemo da je korupcija u ovoj državi usko povezana sa političkim vrhuškama koji se nalazi na vlasti na raznim nivoima u BiH i određenim sferama ili grupama u društvu kojima odgovara ta korupcija.“

Na direktno pitanje urednice Prašović Gadžo ako se zna za određene grupe, zašto se ne procesuiraju, ministar sigurnosti BiH je kazao:
„Imate tu raznog načina da politika dobrim dijelom može i da utiče na to da se ne stvori takav jedan ambijent, ali da vam iskreno kažem, ja od kada sam došao prije godinu dana na ovu poziciju ne obazirem se puno na jedan takav politički ambijent, rekao sam da ću ja lično kao ministar bezbijednosti BiH, odnosno da će jedan od mojih ključnih prioriteta biti borba protiv korupcija, a to podrazumijeva otkrivanje teških koruptivnih afera kojima su na razne načine iz državnih sredstava izvučene enormne koločine novca pretočene na razne načine u privatne džepove, da li ovdje u BiH i izvan BiH. Zajedno sa Tužilaštvom sam otpočeo jedan proces u smislu konkretnog otkrivanja pojedinih koruptivnih afera. Nismo do sada ništa značajno uspjeli da postignemo, ali mislim da smo probili tu jednu najjaču političku barijeru da se nećemo puno obazirati i tražiti politički koncezus da nas svi podrže, jednostavno toga nema ovdje.“

U emisiji Interview20 Dragan Mektić odgovorio je na pitanje zašto vrijeđa novinarke i zašto je u javnim nastupima spominjao silikone i bordele:
„Ja razumijem tu vašu novinarsku solidarnost, poštujem to i mislim da je dobro što postoji ta novinarska solidarnost, pogotovo u ovako još nerazvijenom demokratskom društvu, ali što vi novinari ne osudite nebuloze neistinite i direktna vrijeđanja koja idu prema meni. Nisam se pokajao za ono što sam rekao, zato što sam od tog novinara čuo niz neistina, nebuloza i gluposti o meni, mom privatnom životu i načinu na koji radim svoj posao. Prihvatit ću svaku vrstu normalne kritike, ali neću dopustiti da se priča, jer imam i ja porodicu. Što neko mene može vrijeđati na osnovu mog obrazovanja i moje diplome. Nije mi ni to uredu, na onakav način, što se tiče mene govorim moralno, nije uredu da se neko na onakav način pojavljuje na televiziji. Da li treba da se ja sutra neprirodno izobličim ovdje. Nikada nisam vrijeđao, naprotiv, vrlo sam senzibilan, osjetljiv generalno prema ženama, podržavam maksimalno ravnopravnost i da žena ni u kom smislu ne bude ugrožena, ali uvrede koje dolaze prema meni i moju porodicu omalovažavaju nije mi bitno da li to dolazi od novinara, da li to dolazi od muškarca ili od žene, ja nisam fizički nikoga ugrozio, branim se svojim razmišljanjem.“

Uvođenje represivnih mjera protiv paradžemata bila je također jedna od tema ovog izdanja emisije Interview20:
„Ja sam govorio i ranije i izjavljivao da ćemo mi kao država ako treba uključiti se u rješavanje tog problema i primjenom represije i stojim i sada na tom stanovištu. Ovog momenta kada je Islamska zajednica okončala tu aktivnost na ovaj način na koji je okončan, da psotoji jedan broj tih paradžemata za koje ja tvrdim da se radi o džematima u kojima se zagovara i propagira nasilni ekstremizam, nepriznavanje ustavnog uređenja ove države, nepriznavanje vladavine prava u ovoj državi, nepriznavanje demokratske i civilizacijske vrijednosti ove države i onih vrijednosti kojim mi težimo, mi ćemo se kao država uključiti, uputit ćemo i represiju ako treba na način da ćemo putem Tužilaštva, putem sudova preduzeti sve mjere i radnje koje su u skladu sa pozitivnim zakonodavstvom u BiH. Nećemo dozvoliti nikakav oblik da se vjera ispoljava izvan propisa i zakona koji su regulisali oblast slobode, religije i vjeroispovijesti, ali ne možete stvarati neka paralelna udruženja i pokušavati ih legalizovati u nekom smislu kao neka udruženja građana, a u isto vrijeme raditi nešto sasvim drugo. Ako misle da će se moći registrovati kao udruženja građana, a propagirati u okviru tih udruženja nasilni ekstremizam, veličati i zagovarati terorizam, nepriznavati ustavno-pravno uređenje ove države u okivru zakonskih ovlaštenja djelovat ćemo represivno. MI ćemo vrlo brzo u okviru bezbijednosnih i pravosudnih institucija i sistema ove države na osnovu svih podataka s kojima raspolažemo i koje ćemo prikupiti, donijeti jednu vrstu akcionog plana u smislu našeg djelovanja.“

Na upit urednice Sanele Prašović Gadžo zna li se šta su istrage pokazale kada je riječ o Zvorniku i o Rajlovcu, da li su to bili pojedinačni slučajevi ili je riječ o nečemu drugom, Dragan Mektić je rekao:
„Desio se Zvornik, poslije se desio Rajlovac, ja i dalje stojim na stanovištu da je to bio teroristički čin i teroristički akt, napad na policijsku stanicu u kojoj je ubijen jedan policajac, a ranjena dva, ali stalno neko želi i traži neki odgovor, a niko neće da se zadovolji s odgovorom da je tokom istrage utvrđeno da ne postoji neka terorističika pozadina u smislu neke terorističke organizacije koja je obučavala negdje nekog, pripremala, vrbovala, finansirala, da ne postoji iza toga teroristički kampovi, da ne postoji teroristička obuka. U nekoliko velikih terorističkih napada utvrđen je način vrbovanja i pronalaženja tih terorističkih izvršilaca. U napadu u Francuskoj kada se analizirala grupa koja je izvršila taj napad i muškaraca i žena, tinejdžera, samo prije 3,4 mjeseca prije podtoje na društvenim mrežama objavljene njihove fotografije gdje se provode u noćnim klubovima uz piće i drogu, a to nije svojstveno radikalnim grupama i osobama, i samo za 3 mjeseca neko je uspio da ih iz jednog takvog ponašanja prevede u terorizam.“

Na direktno pitanje urednice Prašović Gadžo kako se mi borimo protiv toga i zašto su Vijesti ummeta jače od države, Dragan Mektić je vrlo otvoreno kazao:
„Tu ne mogu sigurnosne agencije učiniti puno, mi smo dobili sada ključnog čovjeka u Regulatornoj agenciji i treba da oni kod provajdera zabrane i propišu visoke kazne provajderima, RAK će to sigurno uraditi. Mi im ne možemo naložiti, ali ćemo sjesti s njima. Ne možemo se mi kao bezbijednosne agencije izboriti protiv portala zato što ga on danas postavi u Švajcarskoj, drugi put u Americi. Vidite se da se borimo, da se nosimo sa terorizmom. Mislim da terorističke prijetnje bezbijednosne agencije u BiH  drže u najvećoj mjeri pod kontrolom. Imamo listu osoba koje se prate i svakoj agenciji su dostupne te liste, o svim osobama koje zagovaraju neku vrstu nasilnog ekstremizma, koje su potencijalna prijetnja za terorizam, to smo na nivou BiH sačinili listu i sve bezbijednosne agencije je imaju i ići ćemo korak dalje i tako da će svaki policajac u realnom vremenu, u minut-dva moći kada susretne neku osobu, legitimiše kao nepoznatu osobu, provjeriti da li je ima u listi kao neku vrstu prijetnje.“

Da li će sigurnosne agencije dati odgovor na pitanje ko je i kolika prijetnja za sigurnost u BiH, bila je također jedna od tema emisije Interview20:
„Bezbijednosne agencije i mi to radimo. Ne samo da radimo unutar BiH, skoro smo u Sloveniji postigli političku saglasnost da uspostavimo neku regionalnu inicijativu i regionalni centar i tu smo priču završili i sada ide uspostavljanje svega toga. Mi u BiH uspostavljamo jedno kordinaciono tijelo koje će sagledavati sve aspekte i prijetnje i jednu operativnu grupu istražitelja iz Tužilaštva i policijskih agencija koji će zajedno kao predstavnici svih policijskih agencija u BiH raditi na konkretnim terorističkim prijetnjama. Kroz takav način zajedničkog djelovanja svih agencija za bezbijednost mi ćemo praviti prevenciju, predupređivati, spriječavati i otklanjati posljedice terorističkih prijetnji.“

U emisiji Interview20 Dragan Mektić govorio je o tome koliko se vratilo državljana BiH koji su bili u Siriji na ratištu:
„Podignuto je 20 optužnica i 20 očekujemo da vrlo brzo bude podignuto. Imamo i nekoliko prvostepenih presuda koje su donesene, imamo nekoliko situacija u kojima se sa Tužilaštvom i sudom pokušava sklopiti sporazum o priznanju krivice i imamo negdje oko 20 optužnica koje su podignute i čeka se sudski epilog. U vrlo kratkom vremenu dostavit ćemo novih 20 optužnica za nove pojedince koji su bili na stranom ratištu, u Siriji i Iraku. U najvećem broju slučajeva ćemo procesuirati sve te, s tim da molim da se razumije da se radi o krivičnim djelima koje je izuzetno teško dokazivati, prije svega nekome moramo dokazivati da je bio u Siriji, da je učestovao u vojnoj formaciji i da je učestvovao s oružjem, dakle govorim o složenosti čitave te situacije.“

Na upit urednice Sanele Prašovi Gadžo šta je sa onima što su bili u Ukrajini i zašto nisu privedeni, ministar Mektić je kazao:
„Njih je bilo 4. Nisu privedeni jer nisu u BiH. Onog momenta kad budu bili u BiH, kad budu dostupni našim organima vlasti biće procesuirani. Za sve te za koje imamo informacije da se nalaze na stranim ratištima putem interpola smo razmijenili te podatke sa svim zemljama i ako budu dostupni i ako budemo obaviješteni od neke države mi ćemo tražiti da dođu u BiH i da budu procesuirani ovdje.“

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić vrlo direktno je govorio o tome zašto je Ravnogorski četnički pokret radikalna organizacija i koliko je frustriran kao ministar sigurnosti zbog postrojavanja četničkog pokreta kod Višegrada:
„Ja smatram da treba poduzeti iste mjere, zauzeti isti kriterij prema svakom pokretu, prema svakom udruženju koji zagovara taj radikalizam i nasilni ekstremizam. Ja ga komentiram kao pokret koji zagovara taj radikalizam. Ne možemo postići politički koncenzus ipak na nivou parlamenta da se zabrane takve vrste. Nije sporno da to SDS predloži, mislim da je to već neko nekoliko puta predlagao. Mi imamo problem da govor mržnje ovdje okarakterišemo kao inkriminaciju ili određeno krivično djelo. Meni lično to ne odgovara. U ovim mogućnostima ne možemo sada ništa poduzeti, ne postoji element krivičnog djela. Naravno da me frustrira zato što smatram da je to isto jedna vrsta radikalizma koja vrijeđa nacionalna osjećanja ovdje i da naprosto ne doprinosi zajedničkom životu ovdje. Ja sigurno ne podržavam takve oblike organizovanja.“

Na samom kraju emisije Dragan Mektić je prokomentirao najavljene proteste u Republici Srpskoj:
Ja sam aposlutno za to i nemam ništa protiv da ljudi izraze svaki oblik nezadovoljstva koja imaju putem javnog protesta demokratskog, civilizovanog i sve što ne sadrži nasilje, da to ne sadrži napad na nečiju imovinu ili napad na nekoga fizički. Mi smo obavezni da štitimo ustavni poredak i imovinu građana i državnu imovinu i naravno da bih zatražio da sve agencije se uključe tamo gdje bi postojala jedna ozbiljna ugroženost. To govori o čitavoj situaciji ponašanja naše vlasti, na jedan demokratski zakon da se neko okupi, neko uzme i kaže da će napraviti kontramiting na istom mjestu u isto vrijeme, pa šta želi da pokaže. To su opasne igra pogotovo kad je u pitanju masa, nekoliko hiljada ljudi, znate kako se pojedinac ponaša u masi, nikada se kao pojedinac tako ne bi ponašao i pitanje je onda ko traži, ko izaziva i ko pravi tu problem.

TIM System Media House / Poslovnidnevnik.ba

Komentari

komentari

Check Also

Otkriven šokantan podatak o rekonstrukciji željezničke stanice Novi Sad

U projektiranju rekonstrukcije zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu, gdje je u subotu prilikom pada …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

New to site? Create an Account


Login

Lost password? (close)

Already have an account? Login


Signup

(close)