Direktor Službe za zapošljavanje KS-a Igor Kamočaji izjavio je jučer u Sarajevu da treba biti svjestan da u BiH ne postoji jedinstveno tržište rada, ali da za BiH izlaz iz trenutne situacije može biti razvoj novih ideja i sticanje novih vještina da bi i pojedinci i država bili konkurentniji za lokalno i za globalno tržište.
Na okruglom stolu o temi “Razvoj tržišta rada u (F)BiH” on je naglasio da je ključ uspjeha ulaganje u obrazovanje, što uključuje i programe prekvalifikacije i dokvalifikacije, te brzih obuka i sticanja novih vještina, jer se moramo osloboditi razmišljanja po kojem zvanje koje steknete mora trajati cijeli radni vijek.
Profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta SSST Vjekoslav Domljan naveo je da je u toku druga tehnološka revolucija u kojoj, za razliku od prve kada su mašine zamijenile mišiće, mašine zamjenjuju mozgove zbog čega je izuzetno važno biti informatički obrazovan.
Istakao je da bi BDP trebao postati što “lakši”, a temeljna infrastruktura za to je informatička infrastruktura o čemu bi Bosna i Hercegovina mogla dosta naučiti na primjerima Indije i Irske.
Domljan smatra da Sarajevo ima perspektivu da postane IK tehnopolis, a za BiH bi bilo dobro da ima više tehnopolisa – aluminijski u Mostaru, čelik u Zenici i slično u drvoprerađivačkoj i drugim oblastima u kojim BiH ima komparativne prednosti.
Smatra da bi se time ekonomska aktivnost u BiH odvijala na zadovoljavajući način i izvoz bi bio značajno povećan, ali je za to potrebno informatizirati društvo i digitalizirati privredu.
Ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljene osobe i izbjeglice KS-a Amela Dautbegović rekla je da ta institucija nastoji ostvariti tješnju saradnju sa Službom za zapošljavanje KS-a i poslodavcima, te da na taj način istraže tržište rada i usklade obrazovne programe s njegovim potrebama.
Dodala je da će, ukoliko se ukaže potreba, ministarstvo pristupiti izmjenama i dopunama postojećih zakona.
izvor/Fena/