Apple razvija dodatne sigurnosne mjere na uređajima
“New York Times” piše da su neimenovani izvori bliski sigurnosnim ekspertima i osobama u Appleu kazali kako će nove sigurnosne postavke pripadnicima sigurnosnih snaga dodatno otežati posao.
Ukoliko FBI i dobije šifru telefona napadača, nove sigurnosne mjere će biti tehnološki izazov za mnoge.
Benjamin Wittes s Instituta Brookings smatra da će “rat” između Applea i FBI-a biti nastavljen sve dok se Kongres ne uključi i odluči kako riješiti situaciju.
Kompanije koje pružaju operaterske usluge u SAD-u, ukoliko je to potrebno, moraju sarađivati s pripadnicima sigurnosnih snaga i s njima dijeliti informacije koje imaju. Međutim, taj zakon ne obuhvata Apple i Google.
Čelnik Applea Tom Cook je ranije izjavio da je kompanija spremna da pomogne istražiteljima Federalnog biroa (FBI), ali da bi obaranje šifri na iPhoneu ubojice Farooka bio preopasan potez s nesagledivim posljedicama po kompaniju i sigurnost podataka svih korisnika Appleovih uređaja.
Farrok i njegova supruga Tashfeen Malik su identificirani kao napadači koji su u decembarskom terorističkom napadu u San Bernandinu ubili 14 osoba. U okviru istrage FBI ne može otključati Farookov telefon jer je zaštićen šiframa koje nudi Appleov software. Napadači su ubijeni u operaciji američke policije, a podaci sa njihovih telefona bi mogli biti ključni za istragu o njihovoj povezanosti s terorističkim ogranizacijama.