NAKON što je u petak američki predsjednik Donald Trump potpisao odluku putem koje je imigrantima i izbjeglicama iz sedam zemalja (Irak, Iran, Sirija, Sudan, Libija, Jemen i Somalija) zabranjen ulazak u SAD, žestoke kritike tog poteza ne prestaju.
Iako se tehnički ne radi o zabrani ulaska u zemlju muslimanima, kritičari navode kako je u praksi to slučaj – s obzirom da su popisane zemlje većinski muslimanske.
Trumpova odluka izazvala je burne reakcije i iz tehnološkog sektora, osobito iz Silicijske doline, koja se konstantno oslanja na privlačenje najtalentiranijih ljudi iz svih dijelova svijeta.
Revolt tehnološkog sektora
Veliki broj kompanija, uključujući i Facebook, iskazao je svoje neslaganje s odlukom. Danas se tom taboru nezadovoljnih kompanija pridružila i tvrtka Lyft – jedan od najznačajnijih konkurenata Uberu.
Lyft je donirao 1 milijuna dolara udruzi Američke zajednice za građanske slobode, navodeći kako to rade kako bi se “obranile vrijednosti za koje se zalažu”. Ta će se nevladina organizacija pravnim putem boriti protiv Trumpove odluke.
Podsjetimo, Uber je u proteklih nekoliko dana na sebe navukao bijes dijela javnosti jer nije sudjelovao u bojkotu protiv Trumpa – koji se realizirao tako da taksisti nisu uzimali putnike iz zračne luke – nakon što je Trumpova odluka o zabrani ulazaka migranata u zemlju stupila na snagu.
> Prosvjednici protiv Trumpa pozvali na bojkot Ubera
Uber je ipak poslao svoje vozače i isključio povećane cijene. S obzirom na činjenicu da je direktor Ubera, Travis Kalanick, nedavno postao Trumpov savjetnik prosvjednici su to shvatili kako podržavanje najnovijih Trumpovih mjera kojima se muslimanima iz nekih zemalja zabranjuje ulazak u SAD.
izvor/index/