U sali je 28 poslanika od njih 42, sjednici ne prisustvuju poslanici SNSD-a, DNS i Srpskog kluba ne prisustvuju sjednici. Takođe, nema predstavnika VSTV.
Usvojen je dnevni red je situacija u pravosuđu i migrantska kriza.
Hitna sjednica prekinuta je 14. juna jer nije bilo dovoljno poslanika iz Republike Srpske za usvajanje dnevnog reda koji je upućen na usaglašavanje Kolegijumu doma.
Na dnevnom redu nastavka druge hitne sjednice je aktuelna situacija u pravosudnim institucijama BiH sa akcentom na obaveze iz preporuka Evropske komisije.
Nermin Nikšic (SDP) u raspravi o situaciji u pravosuđu BiH osvrnuo se na brutalna ubistva koja su se desila u proteklih nekoliko godina, poput Davida Dragičevića, Dženana Memića, Slaviše Krunića i sarajevskih policajaca.
Istakao je kako većina ovih ubistava nije razriješena.
Dodaje kako je prije sedam godina problematizirao izbor tužilaca, te dodao da bi parlament trebao da imenuje glavnog tužioca.
“Kad je to predloženo osporavan je demokratski kapacitet zastupnika”, istakao Nikšić.
Naglašava da se pokazalo da je VSTV centar otuđene moći.
“Afera ‘potkivanje’ je samo vrh ledenog brijega. Bilo bi dobro da pravosuđe konačno bude u službi građana, kao i obavještajne službe, a ne da budu u sprezi sa politikom”, kazao je Nikšić.
Dodao je da bi građanima trebalo dati mogućnost da biraju glavnog tužioca.
Adil Osmanović (SDA) pitao je da li je neko danas pozvan iz VSTV.
“Tražim u ime kluba SDA jednu pauzu da se obezbjedi prisustvo članova VSTV”, kazao je Osmanović.
Borjana Krišto (HDZ), predsjedavajuća Predstavničkog doma BiH kaže da je hitna sjednica, a da je riječ o izvještaju o radu, onda bi bili pozvani.
Osmanović je rekao da smatra da treba dati pauzu od sat vremena kako bi neko iz VSTV-a došao.
“Tražim pauzu i da se pozove neko iz VSTV kako bi imali argumentovanu raspravu”, kazao je Osmanović.
Krišto je tražila da se izjasne poslanici o pozivu nekoga iz VSTV-a.
Na prijedlog Kluba SDA Krišto je dala pauzu od pola sata.
Nakon pauze, Adil Osmanović (SDA) pitao je kolegij da li su zvali nekoga iz VSTV-a da dođe na sjednicu, Krišto je kazala da samo predlagač to može, kada je u pitanju hitna sjednica, te da kolegij to ne može i ona nije nikome uputila poziv.
Šemsudin Mehmedović (SDA) kazao je da neće govoriti o formi jer je iz godine u godinu isti izvještaj VSTV-a i to je znak neodgovornosti institucije koja je veoma važna.
On je rekao da je VSTV regulator kada je u pitanju pravosuđe BiH.
“Koliko se sjećam Parlament nikada nije primio k znanju informaciju o radu VSTV-a. Ako nemamo sigurnost, odnsno ako imamo pravnu nesigurnost ko je onda odgovoran, naravno VSTV kao regulator”, kazao je Mehmedović./NN/
Poslovnidnevnik.ba