Balkan je u proteklom periodu postao klasično borilište između Zapada i Istoka. Na ovom području Rusija počinje pokazivati svoje mišiće i prkositi NATO-u, piše britanski The Sun.
Zapadne zemlje oklijevaju u BiH, Srbiji i Crnoj Gori te su spore u pridobijanju ovih zemalja na svoju stranu. Sve to i pored rastuće prijetnje Rusije i rasta uticaja Kine na Balkanu, navodi ovaj list.
Ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov jučer je optužio Evropsku uniju da praktično želi natjerati balkanske zemlje da odaberu.
“Ili ste s nama ili ste s Rusijom. To je izbor koji stavljaju pred ove zemlje”, kazao je Lavrov.
Iz EU je ranije najavljeno da bi se Srbija i Crna Gora mogle pridružiti ovoj zajednici do 2025 godine, no, postavljeni su brojni uslovi za to.
Pojedini zvaničnici iz Mađarske i Bugarske nedavno su poslali jasnu poruku ostalim članicama EU.
„Balkanske zemlje treba odmah pridružiti u EU. U suprotnom ono što Kina, Rusija i Turska planiraju za ovu regiju, počinju realizovati već danas“, kazao je nedavno bugarski premijer Boyko Borisov.
Analitičar Martin Vladimirov izjavio je za The Sun da ruski predsjednik Vladimir Putin želi da ovlada Balkanom, iako će to biti jako teško. Trenutno Rusija investira u energetiku, bankarski sektor i telekomunikacije, a ujedno se veže za lokalne zvaničnike i vlade kako bi ostvarila politički uticaj.
„Rusija se boji da će biti okružena zemljama koje su pod uticajem Zapada. Zato se trude da Balkan barem ostane neutralan. EU je najviše uradila na Balkanu u smislu finansijske pomoći, ali ljudi i dalje misle da je Rusija najveći investitor i donator. Dakle, Rusija je veoma dobro širila svoju propagandu u ovoj regiji“, naveo je Vladimirov.
Britanski parlamentarac Stephen Kinnock posebno je istakao da pasivnost američkog predsjednika Donalda Trumpa ostavlja veliku priliku drugim velikim silama da prošire svoj uticaj na Balkanu.
„Njegovi bliski odnosi s Putinom čak bi mogli dovesti do destabilizacije Balkana. U novijoj historiji Trump je praktično američki predsjednik koji se najviše izolirao od Balkana“, naveo je Kinnock.
On je izrazio nadu da će balkanske zemlje nastaviti gledati prema Zapadu i EU intergracijama kao do sada, ali je istakao da postoji mogućnost da Srbija ipak ne uđe u EU.
(SB/Fokus/The Sun/Poslovnidnevnik.ba)