Kabinet predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika optužio je medije, eksperte, zvaničnike BiH i pojedince iz Republike Srpske da mnogo izmišljaju, netačno pišu, lažno optužuju. Međutim, jedini odgovor koji je Dodikov kabinet pružio domaćoj, ali i međunarodnoj javnosti je – ikona je osveštana, spada u red porodičnih ikona i… nije ukradena.
U dugo iščekivanom obraćanju kabineta nijednom rječju ne spominje se žig na poleđini ikone, zbog kojeg je ikona i proglašena spornom. Žig koji svjedoči o kulturnom blagu Ukrajine, zavedenom između 1926. i 1930. godine, kada je radila komisija koja je popisivala ukrajinske vrijednosti.
Umjesto toga, tvrdnju da ikona nije ukradena, saradnici Dodika dokazuju još jednim spornim navodom, da “ikonu niko ne potražuje”. To, međutim, nije tačno. Odmah po poklanjanju ikone 14. decembra, Ukrajinci su poslali notu vlastima u BiH. Također, u danu kada i Dodikov kabinet, ali nekoliko sati ranije, oglasilo se Ministarstvo kulture i informativne politike Ukrajine.
– Predmet je u vlasništvu Ukrajine – poručili su.
Zamjenica ministra kulture i informativne politike Ukrajine Svitlana Fomenko u izjavi za medije kaže da Ministarstvo priprema niz pisama agencijama za provođenje zakona (SBU – državna sigurnost Ukrajine, Nacionalna policija, SZRU – Vanjska obavještajna služba Ukrajine) u kojima se zahtijeva preduzimanje mjera iz njegove nadležnosti.
– Potrebno je uspostaviti lanac kretanja i vrijeme kretanja ove ikone iz Ukrajine i njene teritorije u BiH – poručila je Fomenko.
ŠTA SU REKLI RUSI
U međuvremenu su se oglasili razni eksperti, ali i ruski. I ruski stručnjaci sigurni su da je ikona ilegalnim kanalima ušla u Bosnu i Hercegovinu. Za Dodikov poklon Lavrovu slažu se da bi mogao biti ukraden s teritorije Donbasa, koji ne kontroliše službeni Kijev. Ruski stručnjaci navode da su za šverc ikone “zaslužni plaćenici”, a druge mogućnosti, kako ističu, “praktično nisu vidljive”.
– Tokom rata u BiH, mnogi Rusi su se borili na strani Srba. Također, nije tajna da su Srbi učestvovali u neprijateljstvima protiv ukrajinske vojske u pravcima Donjecka i Luganska. Plaćenici obično nisu previše izbirljivi i rado će sa sobom ponijeti i ono što je loše. Neki od njih, boraveći u Lugansku, iskoristili su situaciju i ukrali ikonu koja je potom završila na crnom tržištu (Bosna i Hercegovina). U svakom slučaju, čini mi se da ovdje nema i ne može biti vjerske komponente – rekla je doktorica političkih nauka Julija Nišnevič u intervjuu za ruski servis “Glasa Amerike”.
Dodik je upleo sebe, ali i Republiku Srpsku u međunarodni skandal. “Slučaj ikona” nije samo pitanje čija je to kulturna baština, već je ovim poklonom otvorena Pandorina kutija. Najneprijatniji dio je moguća veza plaćenika i državnog vrha RS-a. A ovaj slučaj samo je rasplamsao tvrdnje o povezanosti “pasa rata” s državama iz kojih potječu.
Srbi plaćenici ili dobrovoljci na ruskoj strani u Ukrajini podijeljeni su u nekoliko jedinica – Međunarodne brigade, Sedma brigada, Uralska jedinica, Prva slavenska jedinica, jedinica Režanj i ozloglašeni plaćenici iz Wagnera koji su ratovali i u Siriji.
Prema pojedinim navodima, put u Donjeck preko Moskve,plaća im ruska organizacija “Kosovski front”. Srbi u Ukrajini nisu ratovali samo za ruske interese, već i za Kijev, mada je broj ovih ratnika neznatan u odnosu na proruske plaćenike i dobrovoljce, piše beogradski „Blic“. Prema neprovjerenim informacijama, ima i onih koji su plaćeni i do 10.000 dolara mjesečno.
Ukrajinske vlasti, ali i diplomate, ukazivali su u nekoliko navrata da ima srpskih plaćenika na njihovoj teritoriji. Činjenica je i da je tokom rata na prostoru bivše Jugoslavije bilo i Rusa i Ukrajinaca na ovim prostorima, i to među srpskim i hrvatskim snagama.
SB/PD