Prošle nedelje Evropska komisija je predložila produženje zatvaranja spoljnih granica EU, najmanje do 15. maja. Ovo je samo jedna od mera zemalja u Šengenu, kojom se pokušava obuzdati širenje pandemije virusa Covid-19.
Ova mera produžava prpivremenu suspenziju ulazaka u EU, dogovorenu od strane zemalja članica 17. marta.
Od tada, avionski letovi ka EU smanjeni su „praktično na nulu“ i skoro da nema letova za prevoz robe i Evropljana koji su zarobljeni u drugim zemljama, zbog postojećih mera karantina.
Procena epidemiološke situacije koju je sprovela Evropska komisija pokazuje kontinuirani porast broja slučajeva i smrti od COVID-19 u Evropskoj uniji.
Ovo je jasan pokazatelj da je virus i dalje prisutan i da se širi.
Brisel – u ovom trenutku najbitnija je distribucija hrane i lekova unutar EU
Zbog toga je Brisel odlučio da produži zatvaranje granica i ograničenje kretanja unutar Evropske unije.
„Još je izrazito rano da pričamo o otvaranju granica“, kaže u izjavi Margaritis Schinas, potpredsednica Evropske komisije, zadužena za migracije.
„Sada nam je najbitnije da naše unutrašnje tržište funkcioniše, a vitalni proizvodi kao što su hrana i lekovi stižu do odredišta bez odlaganja“, dodala je Ilva Johansson, evropski komesar za unutrašnje poslove.
Upravljanje granicama je isključivo pitanje država članica, tako da zatvaranje zajedničke spoljne granice zavisi od koordinacije nacionalnih odluka, o kojima su se složile vlade.
Dok su se države EU i njihovi partneri iz Šengena složili o zatvaranju spoljnih granica, iste mere nisu primenjene u zajedničkom prostoru.
Čak 13 zemalja EU i dve partnerske zemlje u Šengenu, drže zatvorene unutrašnje granice. Brisel nije podržao ovu meru u rešavanju pandemije, čak ju je i osudio.
U međuvremenu, francuski predsednik Macron je najavio mogućnost da granice EU budu zatvorene do septembra./travel/
Poslovnidnevnik.ba