Bijeli luk ojačava imunitet, a zbog svojih antibakterijskih, antivirusnih, antigljivičnih, antiparazitskih i antioksidacijskih svojstava držaće infekcije dalje od vas.
Studije takođe potvrđuju da bijeli luk može da posluži kao odlična prevencija mnogih vrsta raka.
Bijeli luk ima posebnu aromu koja se većini ljudi dopada, a pritom je i veoma zdrav. Često ga nazivaju najjačim prirodnim antibiotikom.
Međutim, kada ga pojedemo, dobijemo veoma intenzivan zadah koji naizgled ništa ne može da ukloni.
Nauka ima odgovor zašto bijeli luk izaziva takvu reakciju! Očigledno je osnovni razlog način na koji se bijeli luk razgrađuje u našem organizmu.
Kada jedete bijeli luk, on ispušta enzim alicin koji ima veoma jak miris i koji zbog svoje sumporne komponente može da se zadrži u organizmu i do 24 časa. Jedan od razloga za to je činjenica da se taj gas apsorbuje u krv i prebaci u pluća, odakle ga mi izdišemo.
Takođe se može izlučivati kroz pore u koži, što objašnjava dugo zadržavanje mirisa bijelog luka.
Upravo zbog toga žvake i ispiranje usta vodom ne pomažu da se miris ukloni, jer miris ostaje u plućima.
Ali neke namirnice hoće. Istraživači tvrde da bi uz bijeli luk ili nakon, trebalo da jedete jabuke, zelenu salatu, cikoriju, celer, krompir, peršin,nanu, bosiljak ili pečurke jer te namirnice sadrže fenole, jedinjenja koja će u hemijskoj reakciji “pokoriti” jedinjenja sumpora iz bielog luka i na taj način neutralisati snažan miris,a navodno je najbolja opcija za uklanjanje mirisa sok limuna, koji neutrališe enzime i stavlja tačku na neprijatan zadah.
Zato popijte limunadu bez šećera poslije obroka, probajte žvake sa ukusom limuna ili pojedite pitu od limuna za desert.
Poslovnidnevnik.ba