Kada međupršljenski disk, usled protruzije, vrši pritisak na nerv, dolazi do bola koji se pruža niz nogu. Ovo stanje je poznato kao išijas.
Išijas se odnosi na bol koji se javlja na putu išijadičnog nerva – koji se grana od donjeg dela leđa kroz kukove i zadnjicu, i spušta se niz svaku nogu.
Bilo kakvo narušavanje prostora, gde nerv prolazi, može rezultirati uklještenjem.
Lumbalni bol se širi duž natkolenice ispod kolena u list ili/i u stopalo. Bol je jak, neprekidan, u vidu pečenja, sa utrnulošću noge, što otežava pokrete.
Najčešće se bol širi u jednu nogu, i jači je od bola u lumbalnom delu. Bol se pojačava noću, posle dužeg stajanja, sedenja, kijanja, kašljanja i naprezanja.
Tradicionalno lečenje išijasa se najpre sprovodi upotrebom odgovarajućih lekova koje preporučuje lekar. Ali, bolje je ne ograničavati se samo na korišćenje lekova protiv bolova.
Ako za vreme lečenja radite jednostavne vežbe za istezanje mišića, u kratkom vremenu ćete zaboraviti na bol.
Vežbe kod uklještenja išijadičnog nerva (išijasa):
Vežbe za istezanje mogu biti od velike koristi jer pomažu smirenju upale, i samim tim, ublažavanju bola. Naravno, ispočetka neće biti lako, zato se vežbe izvode polako, povećavajući istezanje na izdahu.
Lezite na ravnu površinu, savijte nogu u kojoj osećate bol i lagano je povucite ka ramenu. Kada osetite istezanje, pokušajte zadržati nogu u takvom položaju 30 sekundi. Ispravite nogu, odmorite se malo, i uradite ovu vežbu još dva puta.
Opet, u ležećem položaju, savijte noge u kolenima i polako ih povucite ka grudima, ne odvajajući zadnjicu od poda. Prekrstite noge, kao što je pokazano na slici, i uhvativši rukama zdravu nogu, povucite je.
Zadržite noge u ovakvom položaju još 30 sekundi, pustite ih, i vratite se u prvobitni položaj. Uradite ovu vežbu, takođe, dva puta.
Izvodeći ove vežbe istezanja, stimulišete cirkulaciju krvi, eliminišući stagnaciju u mišićima, samim tim ubrzavate svoj oporavak.
Balkanspress/Poslovnidnevnik.ba