PREDSTAVNICI više od 50 zemalja su na konferenciji u Versaillesu, nedaleko od Pariza, jednoglasno usvojili novu definiciju kilograma.
Od 20. svibnja sljedeće godine međunarodna jedinica mase neće se više temeljiti na “međunarodnom prototipu kilograma” – cilindra od platine i iridija koji se drži u sefu u Međunarodnom uredu za utege i mjere u Sevresu, kod Pariza.
Dosadašnja definicija kilograma seže u 1889. i sve suvremene jedinice mase izvode se iz njega – od mikrograma lijekova do kilograma jabuka i krušaka te tona čelika ili cementa.
Problem s “međunarodnim prototipom kilograma” je što nema uvijek jednaku težinu, jer čak i unutar tri staklena zvona bude prašnjav i prljav i na njega ima utjecaj atmosfera.
Novi izračun
Znanstvenici su stoga odlučili “međunarodni prototip kilograma” definirati na temelju izračuna Planckove konstante, jedne od ključnih konstanti koja izražava odnos u kvantnoj fizici između energije i učestalosti čestica poput fotona.
Jednako kao što je redefinicija sekunde 1967. pomogla u poboljšanju komunikacija u svijetu putem tehnologija kao što su GPS i internet, stručnjaci kažu da će promjena kilograma biti bolja za tehnologiju, trgovinu i zdravlje, iako vjerojatno neće bitno promijeniti cijenu primjerice ribe.
Nova definicija dobivena je pomoću uređaja koji se zove Kibbleov mehanizam, a koji pomoću spomenute konstante određuje masu nekog predmeta koristeći precizno izmjerenu elektromagnetsku silu.
“Današnja odluka predstavlja prekretnicu u definiciji jedinica u međunarodnom sustavu”, kazao je Sebastien Candel, predsjednik Francuske akademije znanosti.
Za prosječnog čovjeka neće biti nikakve promjene
Na završetku tjedan dana dugog sastanka u Versaillesu najveći svjetski stručnjaci za mjere su na koncu dali zeleno svjetlo da “elektronički kilogram” bude nova osnovna jedinica mase.
Premda će veća preciznost biti dobra za znanstvenike, za prosječnog potrošača koji kupuje brašno ili banane neće biti apsolutno nikakvih promjena, napomenuli su znanstvenici.
Index/Poslovnidnevnik.ba