London – Rizik od terorizma i političkog nasilja u BiH je na visokom nivou i uključuje mogućnost terorističkih napada i sabotaže, nemira, štrajkova, građanskih previranja, revolucija, pobuna, prevrata, pa čak i građanskog rata i rata.
Sumorne ocjene i crne scenarije iznijela je kompanija “Aon” u mapi rizika od terorizma i političkog nasilja za 2018. godinu. Šteta za ionako loš imidž u svijetu od ovakvih procjena može da bude ogromna s obzirom na to da je “Aon” vodeći u svijetu u oblasti procjene globalnog rizika na poslovanje kompanija i osiguravajućih kuća.
Mapa rizika izrađena je u saradnji sa agencijom za nezavisna ekonomska istraživanja “Continuum, Economic” i Savjetodavnom grupom za rizike kao vodećom nezavisnom globalnom konsultantskom organizacijom za upravljanje rizicima.
BiH se našla među 17 zemalja u kojima je pogoršan rizik od terorizma i političkog nasilja u odnosu na prethodnu godinu i u rangu je sa Hondurasom, Mjanmarom, Južnom Korejom i Togom koji su takođe sa srednjeg nivoa opasnosti od terorizma i nasilja došli na visok nivo. BiH je uz Ukrajinu jedina zemlja u Evropi u kojoj je visok nivo rizika od terorizma i političkog nasilja, s mogućnošću ustanaka, revolucija, pobuna, prevrata, građanskog rata i rata. Na Kosovu je takođe evidentirana ova mogućnost, ali je ukupan rizik od terorizma i političkog nasilja na srednjem nivou, dok je u Srbiji i Crnoj Gori na niskom nivou, a u Hrvatskoj zanemariv.
BiH je u rangu sa Belorusijom, Češkom, Makedonijom i Poljskom u pogledu rasta rizika od štrajkova i intenzivnijeg političkog aktivizma.
– Procjenjuje se da je 40 odsto zemalja izloženo riziku od terorizma i sabotaže, a 60 odsto štrajkovima, neredima i rizicima civilne krize. Trećina zemalja je izložena građanskom ratu, međudržavnim ratovima ili riziku od državnog udara – naveo je “Aon” i dodao da je prijetnja Islamske države prestala da se širi, ali da još nije nestala i da su njeni sljedbenici prošle godine izveli napade u 29 zemalja, što je jednak broj kao i godinu ranije.
Član Odbora za bezbjednost Narodne skupštine RS Milan Dakić rekao je da svrstavanje BiH na listu zemalja u kojima postoji visok rizik od terorizma treba da bude znak institucijama BiH da preduzmu mjere i pojačaju napore u suzbijanju rizika.
– RS i njene institucije preduzimaju sve što je u njihovoj mogući i nadležnosti. Na svakoj sjednici Odbora za bezbjednost razmatramo to pitanje i postoje podaci koji dokazuju da je poboljšano stanje – rekao je Dakić i dodao da zbog ovakvih izvještaja trpimo ogromnu štetu jer se u svijetu širi slika koja odvraća investitore da svoj kapital ulože u BiH, iako je realni rizik mnogo niži u odnosu na mnoga istraživanja.
Izvor:InfoBijeljina