Piter Votling je izgubio čekić u travi na svom imanju u Engleskoj. Dok ga je tražio, otkrio je zlatnike i srebrnjake u vrednosti od više miliona eura. Ovo je samo jedna u nizu priča o slučajno otkrivenom blagu.
Piter Votling je 1992. izgubio čekić na imanju u mestu Hoksni (Engleska). Pošto nikako nije mogao da ga nađe, zamolio je prijatelja da ga potraži metalnim detektorom, ali umesto čekića, Erik Los je našao srebrnjake. Njih dvojica su zajedno nastavili da kopaju i izvadili srebrni i zlatan novac i antičke predmete. Obavijestili su Britanski muzej u Londonu, koji su im pomogli u traženju, a pronašli su i Votlingov čekić.
Otkrili su blago u vrednosti od 3,8 miliona evra, koje je od 1992. izloženo u Britanskom muzeju. Arheolozi su našli ukupno 569 zlatnika, 14.000 srebrnjaka, 29 komada zlatnog nakita, 98 srebrnih kašika i kutljača, posude, šolje i vaze. Kada se na britanskom tlu otkriju blago, ona automatski pripadaju kraljici, ali postoji običaj da se nalazači isplate. Erik Los je dobio 3,8 miliona evra, koje je podijelio na ravne časti s prijateljem Piterom Votlingom.
Okolina gradića Lajtning Ridž, 600 kilometara severozapadno od Sidneja, pravi je raj za kopače opala. Muškarac po imenu Bobi (prezime nije poznato) otkrio je 1999. šareni glatki opal u gomili prljavih opala sa oštrim ivicama. Godinama je čuvao kamen i nikome ga nije pokazivao. Noću ga je držao pod dušekom, a preko dana ga je nosio u vrećici oko vrata. Na kraju ga je odnio u sef. Tek 2013, kada je u Njujorku upoznao stručnjaka za drago kamenje, usudio se da ga ponudi na licitaciji. Taj kamen važi za jedan od najljepših u Australiji i donio je Bobiju zaradu od oko 2,4 miliona eura.
Bob Kits i Amanda Ris su živi primjer šta ne treba da radite ako slučajno otkrijete blago. Amanda je 2008. zamolila školskog druga da renovira kupatilo u kući staroj 83 godine koju je nedavno kupila. Kada je Kits razbio pločice, našao je dva zelena metalna sanduka. Njihov sadržaj: oko 182.000 dolara u papirnom novcu iz 30-tih godina 20. veka. Ispostavilo se da je bivši vlasnik kuće, ljekar, sakrio novac u doba svetske ekonomske krize zato što nije želio da ga povjeri bankama na čuvanje.
Da su Kits i Risova podijelili novac, zaradili bi lijepu svoticu, ali nisu mogli da se dogovore. Kits je tražio 40 odsto iznosa, a Risova nije htjela da mu da više od deset odsto. Slučaj je završio na sudu, a pozvan je i 21 ljekarov nasljednik. Na kraju je 182.000 dolara podjeljeno između 23 osobe – Amanda i Bob su dobili po 8.000 dolara.
Džef Bajdelman je 2007. rašćišćavao staru kuću u naselju Vindber u Pensilvaniji. Već 20 godina u kući niko nije živio, a nasljednici su ga zamolili da pregleda ima li u njoj dragocjenosti. Bajdelman je na prvom spratu primjetio rupu u zidu, a nasljednici su mu ispričali da su djeca u kući ranije u tu rupu ubacivala novac. Bajdelman je razbio zid, iz koga je izvađen stari novac iz perioda 1826 – 1946. u vrednosti od oko 160.000 eura.
Deklaracija o nezavisnosti SAD
Slično se desilo i Majklu Sparksu iz Tenesija. On je u prodavnici starudije kupio kopiju Deklaraciju o nezavisnosti Amerike za 2,48 dolara. Kasnije se ispostavilo da je reč o originalu, ali dokument je bio u lošem stanju, pa je za njega dobio “samo” 125.000 dolara.
Okolina australijskog grada Balarata poznata je među kopačima zlata, iako ovde odavno više nije nađen nijedan veći zlatni grumen.
Godine 2013. anonimni muškarac, koji živi u blizini rijeke Jarovi, pretraživao je teren detektorom. Kada se mašina oglasila, ponadao se da je našao haubu motora, ali shvatio da je našao nešto mnogo vrednije: ogroman zlatni grumen, težak 5,5 kilograma, koji vrijedi 200.000 eura.
SD/Poslovnidnevnik.ba