Logično je da se ove odredbe direktno kose s osnovnim ustavnim i ljudskim pravom na rad, kao i mogućnošću za dodatnu zaradu, što posebno pogađa penzionere s minimalnim penzijama kojih je najviše. Član 116. Zakona o PIO-u je diskriminirajući u odnosu na one penzionere koji ne mogu i nisu u situaciji da budu izabrani na javne funkcije i nadzorne odbore.
Posljedice gašenja velikog broja obrta
Sada je jasno da zakonodavac pišući ove odredbe zakona nije imao u vidu da će posljedica biti gašenje velikog broja obrta te da će država izgubiti onaj porez koji se ubire na dohodak i ostale naknade koje su obrtnici obavezni plaćati.
Aner Žuljević, zastupnik u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH kaže nam da se još i dok je sporni zakon bio u proceduri vidjelo da članovi 12. i 116. onemogućavaju penzionerima da se bave dopunskim radom te da je bilo predloženo njegovo brisanje ili barem brisanje drugog stava istog člana kako bi svi penzioneri bili u istom položaju.
“Posljednjih dana smo svjedoci kako se kroz penzionerske čekove obistinilo ono sto smo godinu dana u parlamentima i govorili, novi Zakon o PIO-u je promašena reforma puna apsurda i predstavlja brutalnu prevaru postojećih penzionera i krađu budućih. Činjenica je i da u stanju epidemijske nezaposlenosti vladajuća politika članom 146. stimuliše kasniji odlazak u starosnu penziju i pokazuje da je isti pisan u svakom svom segmentu s namjerom da današnji radnici, tj. budući penzioneri saniraju preko svojih leđa deficit PIO-a koji je napravila neodgovorna politika”, kaže Žuljević.
Penzioneri izabrani na javne funkcije mogu raditi, a oni koji privređuju ne
Žuljević dalje kaže kako je penzija stečeno pravo i kao takvo se ostvaruje na bazi precizno definisanih uslova te je apsolutno neprihvatljivo da zakonodavac na diskriminatorskoj osnovi usvaja odredbu prema kojoj penzioneri izabrani na javne funkcije i u nadzorne odbore mogu nastaviti primati i penziju i naknadu, dok se oni koji rade dopunsku djelatnost moraju odreći penzije.
“Dobili smo zakon prema kojem su penzioneri bliski politici povlašteni u odnosu na druge. Ove odredbe direktno se kose s osnovnim ustavnim i ljudskim pravom na rad, kao i mogućnošću za dodatnu zaradu, a ovo posebno pogađa penzionere s minimalnim penzijama kojih je najviše. Uzimajući u obzir da veliki broj penzionera prima minimalnu penziju, od koje je nemoguće dostojanstveno živjeti ukoliko nemate članove porodice koji vas pomažu, smatram da je ovakva restriktivna i diskriminatorna mjera nehumana i višestruko štetna”, kaže zastupnik SDP-a
Međutim, Žuljević kaže i kako sve navedeno pokazuje koliko je novi zakon nekonzistentan s aspekta rješenja, osim u činjenici da je svaki član iskorišten da se obezvrijedi i današnja i buduća penzija.
“Politički je licemjerno stimulisati kasniji odlazak u starosnu penziju, a u istom tom zakonu zabraniti penzionerima da svojim rukama i intelektom osiguraju sebi dodatna primanja za dostojanstvenu starost. Ne radi se ni o kakvim spektakularnim uštedama, osim o potvrdi kako beskrupuloznu vlast imamo. Mi faktički danas uživamo najvećim dijelom ono što su ti ljudi stvarali, a na ovaj način ih se faktički mizernim penzijama i zabranama kažnjava za sve što su uradili kroz svoj životni vijek”, kaže Žuljević na kraju.Klix.ba