Na balkaskim prostorima se oduvijek tvrdilo da rakija djeluje ljekovito i da jedna čaša može biti dobra za vaše zdravlje, što je sada i medicinski potvrđeno. Istraživanja su pokazala da umjereno konzumiranje rakije povećava koncentraciju dobrog, a umanjuje nivo lošeg holesterola.
Naglašeno je da, oni koji umjereno koriste ovaj napitak, rijeđe obole od kardiovakularnih bolesti kao što je infrakt, srčane bolesti i visok krvni pritisak. Jedna čaša rakije dnevno liječi zdiove krvnih sudova koji se nalaze u masnim naslagama, i koji mogu biti uzrok srčanog udara, a isto tako spriječavaju nastnak tromba ili ugruška.
Pod umjerenim konzumiranjem se podrazumijeva jedna do dvije čaše alkoholnog napitka, koji sadrži 10 promila alkohola, što odgovara jednoj krigli piva ili čaši vina, a to svakako nije preporučljivo ženama u drugom stanju. Ukoliko se konzumira prečesto, dejstvo je štetno, jer može da ošteti mišiće srca i da dovede do grčenja perfiernih krvnih sudova.
Ukoliko svakodnevno pijete veliku količinu alkohola, to može dovesti do zadebljenja mišića srca, visokog krvnog pritiska i do pojave arterijske hipertenzije.
Rakija je piće koje je najrasprostranjenije i najzastupljenije na području bivše Jugoslavije, a često imamo priliku da slušamo i o njenim ljekovitim svojstvima.
Rakija spada u red žestokih pića, a s obzirom na to da ima veliki procenat alkohola s rakijom uvijek treba biti oprezan. Ipak, vjeruje se kako manja količina rakije može pomoći kod nekih manjih zdravstvenih tegoba.
Ovo su neki od zdravstvenih problema kod kojih rakija može imati ljekovito svojstvo.
1. Bol u želucu
Ako ste pojeli mastan obrok koji vam je prouzrokovao bol u želucu, prst ili dva šljivovice, loze ili travarice u čašici odmah će ga umiriti.
2. Zubobolja
Gutljaj rakije držite desetak sekundi na bolnom zubu, promućkajte i zatim ispljunite. Ponovite ovo još dva – tri puta, uz kraću pauzu, kako rakija ne bi previše nadražila bolno meso.
3. Upala grla
Kod upale grla, izazvane bakterijskom infekcijom, rakija sa par kapi propolisa uspješno će dezinfikovati grlo. Topao biljni čaj, sa par kašika rakije, takođe može biti od pomoći.
4. Bol u leđima
Malo rakije lagano utrljajte na bolna i ukočena leđa. Ponovite postupak nakon par sati. Za ovu namjenu se posebno preporučuje komovica, rakija koja se pravi od ostatka grožđa nakon fermentacije, ali mogu da posluže i druge rakije.
5. Ukočen vrat
Baš kao i kod ukočenih leđa, bol u vratu može da se sanira rakijom.
6. Reumatski bolovi
Kod oboljelih od artritisa masaža rakijom je često sredstvo ublažavanja bolova u zglobovima.
7. Otoci
Rakija dokazano hladi kožu, pa povoljno djeluje kod otoka. Rakiju možete da umasirate na otečeno mjesto, ili na njega staviti oblogu. Imajte na umu da rakija, već nakon nekoliko minuta, može da nadraži kožu, pa zato obloge treba kratko držati na otečenom mjestu.
8. Loša cirkulacija
Naše bake i deke često su nakon buđenja čašicom rakije pokretali usporenu jutarnju cirkulaciju.
9. Urološki problemi
Rakija sa peršunom dobar je saveznik u borbi protiv bakterijskih infekcija urinarnog trakta.
10. Mučnina tokom vožnje
Naravno, ovde je rakija od pomoći isključivo punoljetnim suvozačima, jer vozači nipošto ne smiju da piju dok voze. Mnoge odrasle osobe i dalje muku muče sa mučninom tokom vožnje, a rakija može da im bude od pomoći da riješe ovu tegobu.Kronervijesti/Poslovnidnevnik.ba