Smatra da je 2018. godina pravo vrijeme za prijem BiH u Svjetsku trgovinsku organizaciju.
“Realno je da završimo pregovore do ljeta, a da prijem uslijedi na jesenjoj konferenciji ministarstva zemalja WTO”, ističe ministar.
Podsjećamo, zabrana izvoza jabuka iz BiH u Rusiju nastupila je 22. januara zbog reeksporta koji je vršila jedna kompanija iz Bijeljine, koja je uvozila jabuke iz Poljske, prepakivala ih, a zatim izvozila u Rusiju. Međutim, ekonomski ekspert Armin Avdić smatra da taj “incident” ni na kakv način neće utjecati na proces pristupanja WTO jer nije direktno vezan za državna tijela i ekonomsku politku, nego za kompaniju koja nije ispoštovala proceduru.
“Očekujem da Rusija ne bude protiv našeg pristupanja WTO jer je taj sporazum i njoj u interesu. Mi smo veliki uvoznici energenata iz Rusije, a isto tako imamo šta da ponudimo Rusiji. Ima dosta prostora za trgovinu, mi smo mali za evropske tržište koje je ogromno, ali koje ima potrebu za našim proizvodima. S druge strane, ako bi bilo političkih utjecaja to bi ograničilo razvoj i rast bh. privrede jer je Rusija u poziciji da reducira izvoz naših proizvoda”, ističe Avdić.
Podsjećamo, Šarović se jučer sastao s delegacijom WTO predvođenom ambasadorom u Misiji Bugarske pri WTO u Ženevi i predsjedavajućim WTO Radne grupe za BiH Atanasom Paparizovim, a zaključak sastanka je da bi naša zemlja uskoro trebala postati punopravna članica WTO, što bi bio historijski čin za BiH.
Istaknuto je da su Ukrajina i Brazil dobili finalne ponude te da tu više nema prepreka, a da će se u narednim danima u proceduru uputiti pripremljena Odluka o kvalitetu tečnih naftnih goriva i o tome obavijestiti Rusija.
Delegacija WTO ocijenila je da je BiH u posljednje vrijeme napravila veliki progres u pregovorima i ispunjavanju uvjeta za članstvo u WTO. Sastanci Radne grupe u Ženevi bit će održani u februaru i maju, a Paparizov je izrazio optimizam da će konačna odluka o punopravnom članstvu BiH u WTO biti donesena krajem jula.
Punopravno članstvo BiH u WTO bilo bi snažan podsticaj za razvoj ekonomije naše zemlje, kao i ispunjavanje važnog uslova za nastavak procesa evropskih integracija Bosne i Hercegovine.
“To će značiti olakšan izvoz naših proizvoda na evropske tržište, manje administrativnih procedura, ubrzat će i pojeftiniti proces izvoza i omogućit će veće količine izvoza. Mi već imamo firme koje prilično dobro nastupaju na evropskom tržištu i one će moći povećati broj zaposlenih”, ističe Avdić.