Pametniji su i krupniji
“Ovo su mali učinci, ali su vrlo jasni. Ne zagovaram astrologiju, to je smiješno, ali ljudi nisu imuni na utjecaje različitih godišnjih doba”, rekao je Russell Foster, neuronaučnik s Univerziteta Oxford.
Također, bebe rođene zimi su krupnije te su do polaska u školu uglavnom teži, viši i s većim opsegom glave od vršnjaka. Prema zajedničkom američkom i australijskom istraživanju, u kojem su naučnici proučavali razvoj 21.000 dječaka i djevojčica, pokazalo se da su zimska djeca imala bolje rezultate na testovima inteligencije od vršnjaka.
Druga strana medalje donosi i neke moguće probleme. Neka istraživanja potvrdila su da je većina djece s jakim alergijskim reakcijama na hranu rođena u zimskim mjesecima.
Manjak D vitamina
Iako se ne zna tačan razlog, stručnjaci pretpostavljaju da je za to kriva manja majčina izloženost suncu i D vitaminu u posljednjim mjesecima trudnoće. To je i razlog zašto zimske bebe imaju manju koštanu masu i slabije kosti nego ljetne bebe.
Nedostatak sunčeve svjetlosti utječe i na razvoj depresije, čemu su skloniji, kao i razvoju neuroloških poremećaja, poput šizofrenije. Imaju i deset posto veće šanse nego ostali da se rode ranije, a kao značajan faktor naučnici uzimaju sezonu gripe.
Krajina.ba/Poslovnidnevnik.ba