Unsko-sanski kanton, ne računajući stalne odlaske ljekara i medicinskog osoblja van granica BiH, bolje stoji u oblasti zdravstva kad je riječ o kontroli izdavanja lijekova. Nakon digitalnih recepata, kako je najavljeno iz Zavoda zdravstvenog osiguranja ( ZZO) USK, stižu i elektronske knjižice.
Dodatna premija
No, dva problema muče i farmaceute i građane. Iako mimo propisa, ZZO USK traži da se plaća 1 KM po svakom receptu za lijek s esencijalne liste, dok se dodatna godišnja premija od 20 KM po osiguraniku naplaćuje, također, nezakonito.
– To ponavljam otkako sam na čelu Ministarstva. Marka za svaki esencijalni lijek nije zakonita. Ovi su lijekovi svugdje besplatni. Drugi još veći problem je neusklađivanje kantonalne esencijalne liste lijekova s federalnom punih šest godina, što je, također, protuzakonito. Jedini smo kanton koji to nije uradio – kaže Dženis Šabulić (SBB), ministar zdravstva koji je uputio sve materijale na Vladu USK za usklađivanje liste koja bi, umjesto dosadašnjih 120, imala 900 lijekova svih registriranih proizvođača u BiH.
Premijer USK Husein Rošić (SDA) tri mjeseca ne stavlja na Vladu ovaj materijal i brani se da se čeka odgovor od ZZO USK.
– ZZO USK treba da proračuna hoće li nova esencijalna lista značiti veća budžetska izdvajanja – kaže Rošić.
Međutim, farmaceutske kuće i ministar smatraju da se ovakvo razmišljanje kosi s logikom. Naime, građani će i dalje koristiti istu količinu lijekova, ali će, umjesto 120, imati na raspolaganju 900 lijekova.
Veća konkurencija
– Štaviše, lijekovi samo mogu postati jeftiniji jer proizvođači imaju veću konkurenciju i snižavat će cijene da bi svoj lijek prodali – naglašava Šabulić.
Krivične prijave
Nedžad Kečo, predsjednik Udruženja predstavnika stranih proizvođača lijekova u BiH, potvrdio je da je samo još USK ostao kao primjer zloupotrebe esencijalne liste lijekova. Zbog toga su „otišle“ i krivične prijave.
Izvor/avaz.ba/
Poslovnidnevnik.ba