Vlasnik “Delte” Miroslav Mišković spreman da uloži 25 miliona evra u renoviranje Sava centra, zauzvrat bi dobio manjinsko vlasništvo. Planira da ga pasarelom poveže sa hotelom “Interkontinental”, koji će njegova kompanija graditi u neposrednoj blizini
Miškovićeva kompanija prijavila se na ponovljeni tender za partnerstvo i rekonstrukciju u najvećem srpskom kongresnom centru (pogledajte okvir) i ukoliko pobedi na njemu, postaće vlasnik 49 odsto Sava centra. Većinskih 51 odsto i dalje bi ostalo u vlasništvu Grada Beograda.
Živorad Vasić, potpredsednik “Delta holdinga”, otkrio je da ova kompanija ima velike planove sa Sava centrom.
– “Delta” je spremna da u Sava centar uloži dva puta više nego što je predviđeno tenderom, a predviđeno je 12,5 miliona evra. Dakle, nameravamo da investiramo 25 miliona evra u rekonstrukciju i napravimo od tog objekta pravi kongresni centar.
Takođe, ideja nam je da Sava centar pasarelom povežemo da hotelom “Interkontinental”, koji naša kompanija gradi u neposrednoj blizini – najavio je Vasić.
Stručnjaci smatraju da će Miroslav Mišković ulaskom u vlasništvo Sava centra ostvariti veliki profit u kongresnom turizmu. Ekonomista Ljubomir Madžar smatra da gazdi “Delte” ide u prilog to što će najveći kongresni centar povezati sa svojim hotelom “Kraun plaza”, ali i “Interkontinentalom”, čija je gradnja u planu.
– Miroslav Mišković je iskusan biznismen i sigurno ne bi preuzeo Sava centar i ulagao u njega da nema jasan plan kako će napraviti profit. Dodatni plus mu je to što se Sava centar nalazi odmah pored njegovog hotela “Kraun plaza” i “Interkontinentala”, koji tek treba da gradi. Siguran sam da će povezati ta tri objekta i da će tako hoteli doprinositi centru, a centar hotelima. Sa hotelima onako velikog kapaciteta i Sava centrom sigurno će moći da pravi veliki broj konferencija i seminara za ozbiljne kompanije iz svih delova Evrope. To će mu svakako doneti značajnu zaradu, a ukoliko ne bude zadovoljan, uvek može da renovira i preuredi Sava centar i odredi mu neku drugu namenu – tvrdi Madžar.
Renoviranje, pa profit
Sa njim je saglasan i ekonomista Milan Kovačević, koji ističe da prostor na onoj lokaciji mora da donese profit.
MATIJEVIĆ KUPIO ‘SLAVIJU’: Evo pod kojim uslovima je prodat čuveni BEOGRADSKI HOTEL!
– Sava centar je bio gubitaš jer je služio za kulturne manifestacije i nije imao komercijalnu svrhu. Jedan takav prostor na toj izuzetno dobroj lokaciji sigurno može da bude profitabilan. Prema mom mišljenju, novi vlasnik će prvo renovirati centar, a onda izdavati prostor raznim firmama i organizovati seminare i konferencije – kaže Kovačević.
Prvi tender nije uspeo
Na prvom tenderu, koji je raspisan u decembru 2016. godine, u prvom krugu prošle su dve ponude – kompanije “Delta holding” i ponuda konzorcijuma Aerodrom “Nikola Tesla”, “Energoprojekta” i Beogradskog sajma. Niko od njih, međutim, nije dostavio obavezujuću ponudu, iako je rok za to nekoliko puta prolongiran, pa taj tender nije uspeo. |
Odluka krajem februara
Grad Beograd raspisao je 15. decembra 2017. godine novi tender za javno-privatno partnerstvo za rekonstrukciju i upravljanje Sava centrom, najvećim kongresnim centrom u Srbiji. Traži se partner za osnivanje zajedničkog preduzeća koje će voditi rekonstrukciju i upravljati Sava centrom, u kome bi Grad Beograd bio vlasnik 51 odsto kapitala, a privatni partner preostalih 49 odsto. Planirano je kompletno renoviranje kongresne infrastrukture, ali i mogućnost izgradnje novih sadržaja, dok upravljanje zahteva profesionalni menadžment s iskustvom u upravljanju kongresnim centrima slične veličine.
Neobavezujuće ponude će se primati do 31. januara ove godine, a potom će oni koji uđu u uži izbor do kraja februara biti dužni da podnesu obavezujuće ponude, sa desetogodišnjim planom.
Informer/Poslovnidnevnik.ba