Home / Vijesti / BiH / Interview20&BHT1 – ŠERIF ISOVIĆ: “Porezni sistem u Federaciji BiH objektivno nije pravedan!”
????????????????????????????????????

Interview20&BHT1 – ŠERIF ISOVIĆ: “Porezni sistem u Federaciji BiH objektivno nije pravedan!”

U otvorenom razgovoru sa urednicom Sanelom Prašović Gadžo na samom početku emisije direktor Porezne uprave FBiH Šerif Isović  govorio je o tome kakvo je stanje s naplatom poreza u Federaciji BiH:

„Stanje naplate poreza u Federaciji BiH može se reći da je trenutno dobro i da ima jednu tendenciju rasta, međutim kad se govori o ocjeni nekog stanja treba vidjeti šta su nam paramteri i kriteriji za ocjenu tog stanja. Ukoliko trenutno naplatu u Poreznoj upravi odnosno u Federaciji BiH posmatramo u odnosu na neki prethodni period onda možemo reći da su zaista dobri rezultati i da su ti rezultati značajno veći nego što su oni ukupno u okruženju. Naime, mi smo prošlu godinu završili sa naplatom javnih prihoda za koje je nadležna porezna uprava u iznosu od preko  4 milijarde i 100 miliona KM i to je predstavljalo povećanje rasta u odnosu na 2014. godinu za 8,12%. Ono što takođe raduje i dobra je činjenica jeste da je ta tendencija nastavljena i u 2016. godini tako da samo za ova prva četiri mjeseca imamo naplaćenih preko milijardu i 400 miliona KM što predstavlja povećanje od 133 miliona KM u odnosu na isti period prethodne godine, ili iskazano u procentima to predstavlja rast od 10,3% i ovaj rast je objektivno najveći rast javnih prihoda u regionu. Međutim, ukoliko posmatramo ukupno stanje koje se događa na tržištu Federacije BiH i ako sada koristimo te parametre i mogućnosti, odnosno šanse i prilike za neku buduću i drugačiju naplatu javnih prihoda onda tu postoji jako dosta prostora da se napravi još i bolji učinci u naplati javnih prihoda u Federaciji BiH.“

Na pitanje urednice Prašović Gadžo kako možemo unaprijediti naplatu poreza, Šerif Isović je rekao:

„Da bismo unaprijedili porast javnih prihoda treba djelovati u više pravaca i upravo porezna uprava je u posljednje vrijeme pokrenula svoje aktivnosti u više pravaca, prije svega se radi o intenziviranom inspekcijskom nadzoru, o inicijativama koje dostavlja Porezna uprava u smislu da se drugačije urede neke pravne stvari kad je u pitanju porezni sistem i ono što je najvažnije što radimo jeste da podizanje ukupne svijesti građana, a i poreznih obaveznika o njihovoj obavezi da plaćaju javne prihode. Ako ove aktivnosti uplemenimo sa intenziviranim radom drugih kontrolnih organa, prije svega mislim na inspekcijske organe zatim sudova i tužilaštava onda ćemo napraviti jednu dobru sinergiju za značajniji rast javnih prihoda na području Federacije BiH.“

U emisiji Interview20 Šerif Isović prokomentirao je postojeći porezni sistem:

„Postojeći porezni sistem u Federaciji BiH objektivno nije pravedan, to znači da bi svaki porezni sistem trebao bi prije svega da se zansiva na ekonomskoj moći poreznog obveznika, potrebama razvoja jednog društva. Kada se govori o jednakopravnosti to prije svega znači da bi porezni obveznici trebali biti jednakopravno tretirani s jedne strane, a s druge strane da poreznim mjerama država podstiče one djelatnosti ili one oblasti i one porezne obveznike koji imaju najveći uticaj na rast društva, na izvoz, na zaposlenost itd. Objektivno naš porezni sistem ima određene propuste, određene neriješenosti koji čine da one porezne obveznike koji su skloni da izbjegavaju javne prihode i sam porezni sistem na izvjestan način omogućava takve mogućnosti, to je primjer kod ugovora o djelu, značajna sredstva se isplaćuju preko ugovora o djelu za poslove koje objektivno ne bi trebalo biti regulisano ugovorm o djelu već radnopravnim statusom. Porez na opterećenje na osnovu ugovora o djelu nešto više od 23%, a da je opterećenje na rad, na onog ko je stvarno zaposlen i osiguran preko 70%, onda sama ta jedna nepravda  pogoduje takvim stvarima. Mi zagovaramo pravedniji porezni sistem koji će se bazirati na to da ne ostavljamo mogućnosti da se izbjegava porez.“

Na upit urednice Sanele Prašović Gadžo da li na neki način treba poslodavce rasteretiti smanjujući stopu poreza doprinosa koji se plaćaju na plate, Isović je odgovorio:

„Svakako mislim da je to jedno od rješenja. Ne znam zašto vlast to ne uradi, ali mislim da kroz ovu reformu poreznog sistema koja se radi da su to stvari koje treba uraditi što prije. Mislim da ove stvari koje predlaže Porezna uprava nisu stvari koje treba odlagati već naprotiv da se one trebaju u najmanju ruku ubrzati ili raditi pod hitnom postupku, jer bi očekivani efekti bili zaista značajni. Jedna od prvih mjera bi trebalo biti smanjenje poreza i doprinosa na plate. Mislim da imamo najveće stope poreza i doprinosa na plate. Ako bismo to učinili to bi t uticalo i na smanjenja izbjegavanja prijavljivanja radnika.“

Opća ocjena MMF-a da je Porezna uprava FBiH u zadnjem periodu pokrenula značajne aktivnosti, bila je također jedna od tema emisije Interview20:

„Moj stav je da vizija ove Porezne uprave treba biti ta da je ona prije svega pravedan porezni organ, da je racionalna, efikasna i da svoj autoritet stiče prije svega načinom rada i odnosom prema poreznim obveznicima. Naš interes nije da bilo kom poreznom obvezniku zaračunamo ni marku više ni marku manje poreza već onoliko koliko je to propisano zakonom. Imamo ograničavajuće faktore kada su u pitanju ljudski i materijalni resursi i vjerujem ako to riješimo da će to biti još bolje. Porez je atribut države, on nije atribut nikakve politike, dogovora i kompromisa i usvakoj državi u kojoj imate uređen sistem imate uređene i mnoge druge stvari, tako da je naš pravac u tome zacrtan i ja i moji saradnici i svi zaposlenici ćemo tako raditi i u buduće.“

Na pitanje urednice Prašović Gadžo osim aplikacije koja omogućava da se putem interneta sazna da li poslodavac uplaćuje doprinose radniku da li će takvih poteza još biti, Šerif Isović je otvoreno rekao:

„Mi nastojimo da Poreznu upravo otvorimo više transparentno prema javnosti. Sve aktivnosti koje radimo pokušavamo da plasiramo u javnosti i da na taj način informišemo javnost, ali istovremeno i porezne obveznike da vide šta mi radimo i kako radimo i da im omogućimo lakši servis i brži pristup Poreznoj upravi i njihovim zahtjevima. Ova usluga jeste nova usluga i od nje se tek očekuju efekti u budućnosti, jer ona omogućuje svakom zaposlenom u Federaciji BiH i onom koji je državljanin BiH i onom ko je nerezident BiH ali koji je obveznik poreza na dohodak da jednostavno na bilo kojoj destinaciji i pristupom sa računara pristupi bazi podataka Porezne uprave i provjeri da li je njegov poslodavac izmirio obaveze. To će olakšati i rad Porezne uprave, jer svi oni uposlenici koji vide da im poslodavac nije platio poreze i doprinose može se obratiti Poreznoj upravi i mi ćemo onda imati blagovremenu informaciju da bi mogli takve obveznike brže kontrolisati i na vrijeme poduzimati određene aktivnosti u smislu izmirenja njihovih obaveza.“

Na direktno pitanje urednice emisije Interview20 koji je danas najveći problem u radu Porezne uprave FBiH, Šerif Isović je odgovorio:

„Ako napravite jednu temeljitu analizu, ja sam sagledao najveće probleme Porezne uprave, mi možemo reći da gotovo nema segmenta u Poreznoj upravi koji ne zahtijeva određene promjene, čak te su promjene nužnne i neophodne da bi se napravila pravedna i racionalna Porezna uprava. Počev od broja uposlenih, uslova u kojima rade uposlenici, imamo jako loše ulosve rada u nekim ispostavama, imamo jako mali broj zaposlenika, trenutno 88 uposlenika ima manje nego u periodu kada sam ja došao u Poreznu upravu, starosna struktura zaposlenih je neadekvatna. Mi bismo to mijenjali kada bi dobili saglasnost i kada bi ti procesi išli brže. Istina, Vlada nam je odobrila prijem ljudi, ali to ide zaista sporo i nismo zadovoljni tim intenzitetom. Odobreno je 04.11. prošle godine prijem 28 inspektora i od tih 28 samo su 4 počela raditi. Zbog toga što te aktivnosti sprovode Agencije za državnu službu i sve dok oni ne odrade svoj dio posla mi ne možemo te ljude primiti. Kada su u pitanju drugi resursi, imamo računara koji su jako stari, vozni park je poprilično loš, edukacije gotovo da nije bilo, moramo nadograditi informacioni sistem i na tome moramo u budućnosti raditi. Trenutno u Federaciji BiH imamo 204 porezna inspektora, a objektivno bi 1000 inspektora imalo šta raditi.“

Na upit urednice Sanele Prašović Gadžo da li je bio osobno u poziciji da ne dobije fiskalni račun, Šerif Isović je odgovorio:

„Da, bio sam. Zatražim račun i dobijem račun, bude tu nekih čudnih pogleda, ali to je dio takvog posla.“

Otvoreno u emisiji Interview20 direktor Porezne uprave FBiH govorio je o kladionicama i prokomentirao informaciju da je 2015. godine 13 kladionica u Federaciji BiH imalo prihod od 600 miliona KM:

„Od više priijedloga koje je Porezna uprava pokrenula su između ostalog i kladionice odnosno Zakon o igrama na sreću i porez na dohodak jer se  u ta dva zakona i reguliše dobici od igara na sreću i oporezivanje kladionica. Kada smo to predložili zaista nismo bili motivirani političkim razlozima, sagledali smo situaciju na terenu, bili smo opterećeni time da ta rješenja koja predložimo da oni imaju neku ekonomsku pozadinu, da se porez veže na ono što treba državi, na ono što će pdsticati rast, razvoj i zaposlenost i mi smo dali jednu inicijativu i mislim da je stvar nepotrebno otišla na politički kolosijek, da se počelo prebrojavati ko je vlasnik itd. S druge strane, ako pogledamo ekonomske efekte, da je to nešto što objektivno nije dovoljno oporezovano onda se logično postavlja pitanje zašto to ne bi uradili. Naš motiv je bio da mi dato porezom opteretimo i da to bude novi izvor prihoda i istovremeno da se vrši smanjenje prihoda kroz poreze na plate.“

O dugovanjima prema Poreznoj upravi FBiH velikih javnih preduzeća koje iznose 50% ukupnih dugovanja i kako riješiti to, bila je također jedna od tema emisije Interview20:

„Tačno je to da su najveći dužnici javni subjekti, odnosno preduzeća, ustanove i drugi subjekti koji su u vlasništvu organa vlasti Federacije BiH i on se kreće negdje oko 2 milijarde i 300 miliona sa četvrtim mjesecom. To je dug koji je nastajao godinama i očito je da ovi dužnici taj dug ne mogu platiti po ovakvim zakonskim rješenjima kakva jesu. Imamo i danas pojavu da neki subjekti privredni koji su dužnici isplate plate, a da ne isplate porez i doprinose. Dug neće moći riješiti i treba tražiti šta je alternativa. Rješenje je da se pod hitno donese zakon kojim bi se riješilo pitanje tod duga. Porezna uprava je dala određene prijedloge i inicijative i upravo rukovođenje time šta je alternativa u tom postupku, da li je to stečaj, da li je to postupak. Rješenje je da se zakonom riješi jednakopravno za sve porezne obveznike. predložili smo da se taj dug plati u narednih 5 godina, ali isto tako predložili smo da oni kao znak svoje ozbiljnosti odmah plate 10% svog duga, ako nemaju bolje im je da se zaduže kod banke. Moraju smanjiti svoje troškove i povećati svoje prihode. Moraju plaćati tekuće obaveze.“

Ovo izdanje emisije Interview20 možete pogledati ispod:

TIM System Media House za BHT1

Poslovnidnevnik.ba

Komentari

komentari

Check Also

BiH firma upala u “svoj” objekt na Hvaru

Predstavnici privatizirane Tvornice čarapa Ključ iz Sarajeva ovih dana provalili su u zgradu u središtu …

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

New to site? Create an Account


Login

Lost password? (close)

Already have an account? Login


Signup

(close)